Hobbi Faesztergálás
2019. December 06. - 16:24:04 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek:

Vissza a Főoldalra   Galéria Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: [1]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Síktárcsa  (Megtekintve 6362 alkalommal)
0 Felhasználó és 1 vendég van a témában
Doma
Vendég
« Dátum: 2008. április 02. - 23:39:57 »

Sziasztok!

Nekem egy olyan problémám lenne, hogy van egy házilag készült esztergám, amit nem én csináltam, hanem vettem. Az eladó adott hozzá egy síktárcsát, ami 15 cm átmérőjű. Ezzel az a bajom, hogy egyrészt nagy, mert inkább kissebb dolgokat esztergálgatok, másrészt meg üt, mint az istennyila. Szóval azt kérdezném én, hogy le lehet ezt valahogy szabályozni, hogy legalább ne üssön? Illetve azt gondolom, hogy le lehet, csak azt nem tudom, hogy hogyan, mert vasból van, amit ugye faeszterga késsel mégse nagyon próbálnék meg esztergálni. azt hallottam valahol, hogy az ilyesmit egyből a gépen szokták csinálni.
Naplózva
Román László
Adminisztrátor
Tag
*
Nem elérhető Nem elérhető

« Válasz #1 Dátum: 2008. április 03. - 16:46:16 »

Esetleg ha ki tudod venni könnyen az egész tengelyt, akkor cakk-pakk el lehet vele zarándokolni egy esztergályoshoz. Esztergába tengely befog, tárcsa rátesz, felszabályoz, örül Mosolyog
Naplózva

Tökéletes formában vagyok. A gömb a legtökéletesebb forma.
Medvegy János - Bubu
Tag
*

« Válasz #2 Dátum: 2008. április 04. - 18:17:21 »

Kedves Doma!

Ha  probléma magva valóban a tárcsa nagysága, akkor csináltatni kell egy kisebbet.
A gyárilag készült gépek alkatrészeit úgy készítik, hogy összerakás után minimális ütéssel rendelkezzen,, a gyári gépek beállítása valahol ezt szolgálja többek között.
Fa esztergán a fémtárcsa leszabályozást elvégezni, kissé körülményes, jobb a komplett tengellyel együtt történő beállítás.
Ha házilag összeállított a géped, azt először ellenőrizd le, nem-e a tengely excenteres, mert akkor minden, amit jól beállítasz hozzá, esetlegesen ezen soha nem fog jól működni. Gyakorlatilag ütni fog.
Ha viszont valamilyen oknál fogva a tárcsa lapja hajlott volna meg, akkor az leszabályozást követően előfordulhat, hogy nem marad elég vastag anyag a végére. Az ütés, rázás viszont idővel mindenképp kiveri a csapágyat, és akkor lehet menni újjért, másrészt dolgozni sem jó egy rázkódó gépen.
Ha Pesthez közel laksz, ajánlom vedd fel a kapcsolatot Tamással, ha mégsem, akkor pedig mindenképpen Laci ajánlatát tudom favorizálni.
Sok sikert!
Naplózva

Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Doma
Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2008. április 04. - 19:51:58 »

Sziasztok!

Na, hogy én erre a tengely kiszerelésre nem gondoltam. Csak jó helyre kerültem én. Egyébként debreceni vagyok, úgyhogy a felajánlott segítséget nagyon szépen megköszönöm, de egy kicsit nekem tán messze van a nagyfalu. Amúgy meg van esztergályos kollégám, el is viszem hozzá a cuccost, amint kioperáltam a tengelyt.
Naplózva
Román László
Adminisztrátor
Tag
*

« Válasz #4 Dátum: 2008. április 04. - 21:09:07 »

Ha már síktárcsa.
Ha nem vagy elégedett a tárcsád méretével és mondjuk csak az az egy darab van és még lehetőséged sem lenne fém síktárcsát csináltatni, egy nagyon egyszerű módszerrel fából is csinálhatsz magadnak megfelelőt. A "Menetvágás fára" című topikban asszem leírtam, hogyan lehet egyszerű, az orsód menetméretének megfelelő menetfúrót csinálni. Fogsz egy darab, mondjuk colos deszkát, kikanyarítasz belőle pl. dekopírfűrésszel, szalagfűrésszel, vagy kissebb átmérőknél egyszerű koronafúróval egy korongot. A menet magméretére felfúrod aztán belevágod az orsódnak megfelelő menetet. Ezt felcsavarod az orsóra és szépen leszabályzod. Kész a síktárcsa. Ezzel a módszerrel seperc alatt lehet csinálni bármilyen méretű síktárcsát.
Naplózva

Tökéletes formában vagyok. A gömb a legtökéletesebb forma.
Oldalak: [1]   Fel
  Nyomtatás  

Ugrás:  

A MySQL adatbázis használatával A PHP programnyelven íródott Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Szabványos XHTML 1.0! Szabványos CSS!
Az oldal 0.085 másodperc alatt készült el 21 lekéréssel.